Кролевецькі рушники

Кролевецькі рушники

Кролевецькі рушники тчуться у складній техніці ручного перебору, переважно однобічного, у поєднанні з ремізно-човниковим ткацтвом, бавовняними нитками червоного та білого кольорів.

Кролевецькі рушники приваблюють урочистою святковістю, красою та монументальністю візерунків, що яскріють червоним кольором на білому тлі.

Хто і коли вперше запропонував таку колірну гаму точно не відомо, однак більшість дослідників кролевецького ткацтва вважають, що на вибір вплинули природно-етнографічні особливості краю.

Доступним матеріалом для рушникового ремесла були коноплі та льон, що вирощувались у досить великій кількості на Кролевеччині. А от використання червоного кольору, ймовірно, пов’язують із фарбуванням ниток червцем (комахи фіалково-чорного кольору – Coccus іllіcіs), що жив на листі дуба. Їх збирали у червні, сушили і виробляли червону фарбу всіх відтінків (від яскраво-червоної до темно-бурої). Крім того, фарбу добували з коріння марени, крапу (Rubіa tіnctorum), які висушували та перемелювали на порошок.

Кролевецьке переборне ткацтво є невід’ємною частиною нематеріальної культурної спадщини сучасної Кролевеччини – прадавньої території Новгород-Сіверського Полісся.

Місто Кролевець було засновано у 1601 році переселенцями з Правобережжя і з кінця XVII століття стало центром поліського ткацького мистецтва (тодішня територія Чернігівщини, а з 1939 року – Сумщини). Основна історична зона Кролевецького переборного ткацтва – місто Кролевець та села Кролевецького району Сумської області, а також міста Ніжин, Козелець, село Рихли Чернігівської області.

Ткацький цех виник в Кролевці не пізніше 1765 року. Перші записи прізвищ кролевецьких ткачів датуються 80-ми роками XVIII століття.

Кролевецькі рушники мають утилітарне, декоративне й обрядове значення. Це важливий атрибут обрядів вінчання та весілля.

Носіями елементу «Кролевецьке переборне ткацтво» наразі є 13 майстринь, 11 з них – члени Сумського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, які живлять та підтримують багатовікову традицію ручного переборного ткацтва у місті Кролевець.

Сподобалася стаття?
Поділіться нею з своїми друзями у соцмережах!

© 2022 - Географічні зазначення України created by – rvv.studio