Європейський Союз
Політика якості ЄС
Політика якості ЄС спрямована на захист назв конкретних продуктів, що мають унікальні характеристики, пов’язані з географічним місцем їхнього походження, а також традиційних способів виробництва.
Назви продуктів можуть бути зареєстровані як географічне зазначення, якщо вони мають зв’язок з місцем їхнього виробництва. Географічні зазначення дозволяють споживачам довіряти та відрізняти якісні продукти на ринку, а також допомагають виробникам краще продавати свою продукцію.
Інші схеми якості ЄС акцентують увагу на традиційному виробничому процесі або продуктах, виготовлених у складних природних зонах, таких як гори чи острови (найвіддаленіші регіони ЄС).
Отже, політика якості ЄС охоплює:
- географічні зазначення
- традиційні гарантовані особливості
- гірські та острівні продукти
Географічні зазначення
Географічні зазначення встановлюють права інтелектуальної власності на конкретну продукцію, якість якої пов’язана із місцем виробництва.
Система географічних зазначень ЄС включає:
- PDO – Protected Designation of Origin – lзахищена назва місця походження (харчові продукти та вино)
- PGI – Protected Geographical Indication – захищене географічне зазначення (харчові продукти та вина)
- GI – Geographical Indication – географічне зазначення (спиртні напої та ароматизовані винні продукти).
Protected Geographical Indication (PGI) – захищене географічне зазначення: принаймні один етап виробництва, під час якого продукт здобув свою особливу якість (виготовлення, переробка, приготування), має відбуватися у межах певної географічної території, втім, усі використані інгредієнти необов’язково повинні надходити з цього географічного місця.
Protected Designation of Origin (PDO) – захищена назва місця походження: усі етапи виробництва мають відбуватися у межах певної території, зокрема всі інгредієнти повинні надходити саме з визначеної географічної території, за винятком вторинних (наприклад, таких як сіль або інші інгредієнти чи ресурси, які не можна отримати та/або ніколи не отримувалися у регіоні).
Товари з PDO та PGI маркуються спеціальними символами:
Protected Geographical Indication (PGI) |
Protected Geographical Indication (PGI)
Використовується для:
Виробники зобов’язані наносити символ на харчові продукти та сільськогосподарську продукцію На вина, спиртні напої, ароматизовані винні продукти символ наноситься виробниками за бажанням. |
Protected Designation of Origin (PDO) |
Protected Designation of Origin — захищена назва місця походження. Використовується для:
Виробники зобов’язані наносити символ на харчові продукти та сільськогосподарську продукцію. На вина символ наноситься виробниками за бажанням. Символ PDO є доволі рідким явищем на етикетках вин. |
Традиційні гарантовані особливості
На відміну від географічних зазначень, що ідентифікують товар, особливі якості якого зумовлені його географічним походженням, Traditional speciality guaranteed – TSG (традиційні гарантовані особливості) не пов’язані з певним географічним походженням і ідентифікують виключно харчові продукти (або сільськогосподарську продукцію), що вироблена за традиційними рецептами з застосуванням традиційних методів. На відміну від географічних зазначень, традиційні гарантовані особливості не є об’єктом інтелектуальної власності.
Traditional speciality guaranteed (TSG) – традиційна гарантована особливість
Для виробництва використовуються традиційні інгредієнти та/або традиційні технології виробництва, що існували протягом не менше 30 років.
Traditional speciality guaranteed (TSG) |
Traditional speciality guaranteed (TSG) – традиційна гарантована особливість.
Використовується для сільськогосподарської продукції, харчових продуктів. Виробники зобов’язані наносити символ на харчові продукти та сільськогосподарську продукцію, а от на вина – за бажанням. |
Гірський продукт
Термін «гірський продукт» підкреслює особливості продукту, виготовленого в гірських районах зі складними природними умовами. Визнання за певними продуктами статусу «гірський продукт» є перевагою як для фермерів, так і для споживачів. Це дозволяє фермерам краще продавати продукт на ринку, але також гарантує, що певні його характеристики будуть зрозумілими для споживача.
Гірськими продуктами є продукти, сировина (корми для тварин якщо йдеться про продукти тваринництва) для яких походять з гірських районів. Переробка гірських продуктів також має здійснюватися на гірських ділянках.
Гірськими продуктами визнаються харчові продукти та сільськогосподарська продукція.
Продукт найвіддаленіших регіонів ЄС
Сільське господарство в найвіддаленіших регіонах ЄС стикається з труднощами через віддаленість та розташування. На островах, що спричиняє складні географічні та метеорологічні умови. Для забезпечення більшої обізнаності про сільськогосподарську продукцію з найвіддаленіших регіонів ЄС (заморські департаменти Франції – Гваделупа, Французька Гвіана, Реюньон та Мартініка – та Азорські острови, Мадейра та Канарські острови) було створено спеціальний логотип.